Like HowStuffWorks on Facebook!

10 Ways Grocery Stores Trick You Into Spending More


5
Making Riddles of Unit Pricing
Decoding unit prices is a little like rocket science.
Decoding unit prices is a little like rocket science.
Yamini Chao/Getty Images

Just because you made a midnight ice cream run and are standing in the freezer section in your sweats doesn't mean you're going to slack on doing your due diligence now that you're there. Which one is the best deal right now? This question can be tougher to answer than you might think, thanks to grocery stores' creative use of pricing units. They mix it up on purpose. You'll find that some ice creams are priced per ounce, others per pint and others per quart. It's challenging to compare apples to apples -- or fudge ripple to rocky road. Bring a calculator or conversion chart cheat sheet to help you.


More to Explore