Like HowStuffWorks on Facebook!

Grocery Store Prices for 14 Items in 1957


In 1957, you could douse a stack of flapjacks with pure Vermont maple syrup because it only cost 33 cents for 12 ounces. At $9.36 for 12 ounces of the real stuff today, we have to go a little lighter on the sap. But these days it's much less expensive to grab an imitation. You can get 12 ounces of Aunt Jemima for $1.89.